نوشته شده در دنیای مد

بند انداختن صورت عروس

بند انداختن صورت عروس منتشر شده در مرداد ۱۶, ۱۳۹۶ارسال دیدگاه

صبح روز عقد بندانداز مى‌آيد تا صورت عروس را بند بيندازد خراسانى‌ها بند انداختن صورت را نخه‌کردن (naxa kerdan) مى‌گويند و عقيده دارند که در موقع نخه‌کردن صورت عروس، مادر عروس و مادر داماد هر دو بايد حضور داشته باشند و وقتى بندانداز بخواهد کار خود را شروع کند بايد هر يک از آنها قبلاً موئى از پيشانى عروس با موچين بکند و به‌جاى آن يک سکه طلا يا يک سکه نقره بچسباند٭

Image result for ‫قیمت بند و ابرو‬‎

بندانداز سکه‌ها را به‌عنوان دهن شيرينى يا انعام از روى پيشانى عروس برمى‌دارد و بعد دست به کار ‘نخه‌کردن’ يا پيراستن گنده موهاى صورت او مى‌شود. در حينى که بندانداز صورت عروس را بند مى‌اندازد زنان ديگر دايره مى‌زنند و اسفند در آتش مى‌ريزند و هلهله و شادى مى‌نند.

اگر در اثناء بند انداختن صورت عروس، نخ بندانداز تصادفاً پاره شود مى‌گويند داماد دلش براى عروس مى‌سوزد و اگر نخ به‌هنگام بند انداختن پشت لب عروس پاره شود، عقيده دارند که عروس از زبان مادرشوهر خود رنج فراوان خواهد برد. ٭ گاهى به‌جاى اين کار، يک زن سفيدبخت هفت مو از پيشانى روس مى‌کند تا عروس هم سفيدبخت بشود پس از آن مادر عروس و مادر داماد هر يک، يک سکه طلا يا نقره به پيشانى عروس مى‌چسبانند. وقتى کار بند و ابرو(بندانداز بايد يک بخته باشد والا عروس سياه‌بخت و گرفتار هوو خواهد شد). به پايان رسيد، مبلغى پول به‌عنوان دستمزد و يک قواره پارچه پيراهنى به‌عنوان خلعت به او مى‌دهند، بعد چند تن از کسان عروس، عروس را به حمام مى‌برند و او را با ساز و نوا مى‌شويند و اسفند دود مى‌کنند و مقارن ظهر به خانه برمى‌گردند. در اين وقت نوبت به مشاطه مى‌رسد و شروع به آرايش روى و موى عروس مى‌کند آرايش موى عروس در هر شهر و دهى فرق مى‌کند. در شهرهاى نسبتاً بزرگ مردم سنن ديرين را به‌کلى ترک گفته و ديگر توجهى به ذوق و روش قديم ايرانى ندارند به‌همين سبب آرايشگران سر نوعروسان را بيشتر به سبک اروپائيان و از روى ژورنال‌هاى مد خارجى مى‌آرايند. اما در شهرهاى کوچک و روستاها و به‌طور کلى در خانواده‌هائى که هنوز آداب و عادات قديم ايرانى را حفظ کرده‌اند آرايش عروس عموماً به اين نحو صورت مى‌گيرد که موهاى بناگوش عروس را کوتاه کرده به‌صورت دو حلقه درمى‌آورند و با زنج (zenc= انگم) يا لعاب به دانه روى شقيقه‌هاى او مى‌چسبانند، سپس موهاى پيشانى او را تا پشت ابروها چترى مى‌زنند باقى موهاى او را هم دسته مى‌کنند و از پشت سر او ريز مى‌بافند، چند سفيداب به‌‌صورت او مى‌زنند و سرخاب به‌گونه‌هاى او مى‌مالند و زير ابروهاى او را راست برمى‌دارند، آنگاه وسمه بر ابرو و سرمه به چشمان او مى‌کشند و پولک‌هاى زرد نيم‌ماه و ستاره بر پيشانى او مى‌چسبانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *