نوشته شده در آرایش و زیبایی

نکات قابل توجه کراتینه مو

نکات قابل توجه کراتینه مو منتشر شده در مهر ۱۴, ۱۳۹۶ارسال دیدگاه

کراتینه کردن مو

کراتینه کردن مو یکی از روش‌های رایج صاف کردن مو و برطرف کردن وز مو  و آسیب‌دیدگی موهاست که انواع مختلفی دارد.
در واقع این روش به عنوان یک روش طبیعی برای صاف کردن مو استفاده می‌شود اما برخلاف افکار افراد مختلف از مواد شیمیایی مضری برای انجام آن استفاده می‌شود.

در افرادی که موهای فر یا وز دارند، پروتئین کراتین به اندازه کافی برای نرم کردن موها وجود ندارد، که برای صاف شدن آن با استفاده از مواد شیمیایی این پروتئین به موها وارد می‌شود و باعث صاف و درخشان شدن آن می‌شود.

عوارض کراتینه مو

مانند همه‌ی مواد شیمیایی دیگر مانند رنگ مو، ویتامینه، دکلره  کراتینه کردن مو هم خطرها و عوارش مختلغی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

خطر سرطان :

فرمالدئید، یک ماده سرطانزاست که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می شود و از جمله مواد اصلی و تشکیل‌دهنده آن است. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است. اگر چه بیشتر سالنهای زیبایی از ماسکهای مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده می کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز کانسر دارد. اگر چه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است. 

ریزش مو :

یکی دیگر از مشکلات بزرگ کراتینه کردن مو ریزش مو در تعدادی از استفاده کنندگان این روش است.دیده شده که موها پس از اولین شستشو از ریشه شروع به ریزش می کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالنها توصیه می شود، استفاده کنند. بعلاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو دیده شده است.
در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی علت ریزش مو ضروری است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد. که این مشکل به نحوه کراتینه کردن مو ارتباط زیادی ندارد و بیشتر بخاطر مواد بکار رفته در این نوع ماده شیمیایی هست.

تخریب ساختمان مو :‌

کراتینه از جمله روش‌هایی است که برای رفع آسیب‌دیدگی موها استفاده می‌شود اما خود ممکن است باعث ایجاد آسیب‌های زیادی به ساختمان مو شود.
ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و ۳-۲ هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده می شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از ۲ یا ۳ بار شستن تامین نشود. 

واکنش‌های حساسیتی :

 کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنشهای آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است. این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید و درباره نحوه کراتینه مو حتما با دکتر خود مشورت کنید.

عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فریا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از ۲ ماه دوام نمی آورد.
در انتها قبل از انجام این کار برای موهای خود حتماً با پزشک مشاور خود مشورت کرده که کمترین آسیب به بدن شما وارد شود و درباره‌ی نحوه کراتینه و مواد مصرفی آرایشگاهی که می‌خواهید بروید تحقیق کنید و با کسانی که قبل از شما این کار را انجام دادن صحبت و از نتیجه‌ی کار اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *